![](http://www.istoriesautognwsias.tk/wp-content/uploads/2020/04/-Σπιτονοικοκυρά-e1587114921445.jpg)
Αμελής Σπιτονοικοκυρά
Κάποτε ήταν ένα νέο ζευγάρι που μετακόμισε σε καινούργια γειτονιά. Καθώς έτρωγαν πρωινό στο νέο τους σπίτι, η γυναίκα κοίταξε έξω από το παράθυρο και είδε τη γειτόνισσα που εκείνη την ώρα άπλωνε την μπουγάδα της.
– Α, η γειτόνισσά μας δεν είναι πολύ νοικοκυρά. Κοίταξε! Πώς αφήνει τα παιδιά της να παίζουν με τόσο βρώμικα ρούχα τριγύρω; Δεν προσέχει την καθαριότητα, δεν πλένει καλά τα ρούχα. Πρέπει να χρησιμοποιεί περισσότερο σαπούνι.
Ο σύζυγος κοίταξε από το παράθυρο, αλλά δεν είπε τίποτα.
Κάθε φορά που η γειτόνισσα άπλωνε μπουγάδα ή έβλεπε τα παιδιά της έξω να παίζουν, η γυναίκα έκανε τα ίδια σχόλια.
Ένα μήνα αργότερα, ένιωσε μεγάλη έκπληξη όταν είδε ότι τα ρούχα που είχε απλώσει η γειτόνισσα ήταν πιο καθαρά από τις προηγούμενες φορές και είπε στον άντρα της:
– Για δες! Η γειτόνισσα έμαθε επιτέλους να πλένει! Αναρωτιέμαι ποιος της το έμαθε.
Και τότε ο άντρας της είπε:
– Ξέρεις, ξύπνησα νωρίς σήμερα το πρωί και καθάρισα τα τζάμια μας, για αυτό βλέπεις τα ρούχα της καθαρά.
Παγκόσμια Σοφία
![](http://www.istoriesautognwsias.tk/wp-content/uploads/2020/04/Μήπως-Ξέχασες-Κάποιον-75x75.jpg)
![](http://www.istoriesautognwsias.tk/wp-content/uploads/2020/04/Καλή-Πρωτομαγιά--75x75.jpg)